گزارش عملکرد کمیته پژوهش در سال 99 به شرح ذیل ارایه می گردد.

کمیته پژوهش سازمان نظام مهندسی استان قم در سال 1399 با وجود محدودیت های به وجود آمده ناشی از شیوع بیماری کرونا، به فعالیت خود ادامه داده و با همکاری دلسوزانه اعضای کمیته و حمایت های هیئت مدیره توانسته است در راستای گسترش نقش پژوهش در سازمان و رفع مشکلات ارجاع شده به این کمیته گام بردارد.

در زیر به بخشی از فعالیت های کمیته در سال 1399 اشاره می شود:

اعلام مرحله دوم فراخوان برای جذب طرح های پژوهشی از اعضای سازمان نظام مهندسی استان و دانشگاه های استان قم و تهران که منجر به دریافت طرح های مختلفی (14 طرح) در رشته های تخصصی شده است. این طرح ها هم اکنون در مرحله داوری و تصمیم گیری نهایی است.

پیگیری و نظارت بر طرح های در حال انجام به شرح زیر:

o طرح مرتبط با وحدت رویه در طراحی معماری و تامین نیازهای طراحان سازه و مکانیک که منجر به قرارداد با موسسه حکمت قم در سال 99 شد و هم اکنون در حال انجام است. انشاالله در نیمه نخست سال 1400 به اتمام می رسد.

o طرح مرتبط با بهینه سازی استفاده از عایق های حرارتی به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی که منجر به قرارداد پژوهشی با دانشگاه شهید رجایی تهران شد و هم اکنون بیش از 60 درصد پیشرفت داشته است.

o طرح پژوهشی در زمینه بررسی مشکلات و ارائه راهکار اجرایی برای سازه راه پله و آسانسور که در مرحله عقد قرار داد با دانشگاه صنعتی قم قرار دارد.

o طرح پژوهشی در زمینه ارائه سیستم گرمایش و سرمایش بهینه متناسب با اقلیم استان قم که در مرحله عقد قرارداد با دانشگاه قم قرار دارد.

o طرح پژوهشی در زمینه بهینه سازی اجرایی استفاده از عایق های صوتی متناسب با مبحث 18 که در مرحله عقد قرارداد با دانشگاه قم قرار دارد.

انجام طرح حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری کاربردی(متناسب با فعالیت های سازمان) که در مجموع حدود50 پایان نامه برای کمیته ارسال شد و پس از طی مراحل ارزیابی و داوری از پایان نامه های منتخب حمایت مادی و معنوی انجام می شود.

حمایت مادی و معنوی از کتاب های ترجمه و تألیف شده کاربردی برای مهندسان عضو سازمان که در این مورد تعداد 6 کتاب برای کمیته ارسال شد که در مواردی تصمیم گیری انجام شده و مواردی نیز در حال طی مراحل داوری هستند.

در پایان امید است با همکاری مهندسان و محققان استان، گام های بلندتری به جهت استحکام حلقه پژوهش و صنعت ساختمان برداشته شود.

کد خبر 545

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =